вівторок, 25 серпня 2020 р.

«Дещо прекрасне для Бога або не створи собі кумира»

26.08 – 110 років від дня народження Матері Терези 

Господь, дай мені сили 
Втішати, а не бути втішеним, 
Розуміти, а не бути зрозумілим, 
Любити, а не бути любимим… 
Адже, коли віддаємо, отримуємо ми і, вибачаючи, 
Знаходимо собі прощення
/Із молитви св. Франциска, 
улюбленої молитви Матері Терези/
Є особистості всесвітньовідомі, визнані за свою особливу діяльність, яка переходить у площину людських цінностей і несе Доброту, Милосердя, Терпимість, Любов до обездолених громадян різних країн і народів; це привертає увагу світової спільноти і, як вдячність, - ці люди стають публічними, удостоюються престижних нагород та премій, користуються визнанням і пошаною за своє прагнення – допомогти і зробити світ кращим



До когорти таких людей належить албанка - Мати Тереза /26.08.1910 – 5.09.1997/ (світське ім’я якої Агнес Гонджа Бояджиу), уродженка Македонії. 

Вона прославилась як засновниця жіночої чернечої конгрегації «Сестри Місіонерки Любові», що займалися служінням бідним і хворим; 
відомо, що у Бейруті Матір Тереза зупинила бойові дії двох фронтів , щоб вивести дітей із зони обстрілу, створюючи пересувні госпіталі; будувала приюти в Гарлемі; заснувала першу клініку для хворих на СНІД. 























За турботу і допомогу нужденним, Тереза удостоєна звання лаурета Нобелевської премії миру 1979 року, а після смерті зарахована католицькою церквою до ліку блаженних;
у 1997 році нагороджена вищою нагородою США – Золотою медаллю Конгресу, яку вручив президент Рейган


У ХХ столітті Матір Тереза стала не просто символом милосердя, але разом зі своїми послушницями складала реальну силу, з якою не можна було не рахуватися; довгі роки її ім’я було синонімом святості та жертовності. 
Але , як часто буває в суспільстві, її образ занадто ідеалізували. 


Не заперечуючи чеснот відомої жінки, спробуємо показати не хрестоматійну, канонізовану постать, а живу людину, якій притаманні усі людські слабкості. 

До 110 - річчя від дня народження Агнеси Бояджиу пропонуємо інформацію дискусійного характеру. 

Хрестоматійна версія життя і діяльності Великої Місіонерки

Агнеса народилася наймолодшою дитиною в албанській родині у найдавнішому місті Шкодер, яке розташоване не березі Скадарського озера і є найбільшим економічним центром на півночі Албанії. Батько, борець за Албанське визволення, помер, коли дівчинці було вісім років, а мати виховувала доньку у католицькому дусі.


Змалку Агнесу цікавили розповіді про місіонерів (місіонер - проповідник певної релігії в інших країнах, де така релігія не поширена). Вже у 12 років дівчинка вирішила присвятитсвоє життя релігії, а вісімнадцятирічною 




покинула домівку, вступивши до лав місіонерської організації Сестри Лорето. Перебуваючи в Ірландії і вивчивши англійську мову, Агнеса у 1929 році відправилась до Індії навчати дітей, і, згодом, там стала послушницею монастиря



Дарджілінг, розташованого в Гімалаях; вона прийняла першу обітницю, обравши ім’я Терези де Лізьє, покровительки місіонерів, а повну обітницю прийняла у 1937 році. Черниця Тереза викладала в монастирській школі









Змінивши чернечий одяг на бавовняну чіру з блакитним оздобленням, починаючи з 1948 року,












Тереза пристала на служіння бідним, піклуючись про голодних і знедолених. І невдовзі її діяльність була визнана урядом країни і швидко вийшла за межі Індії: рух активно співпрацював з міжнародними організаціями на кшталт Червоного Хреста.











До 1996 року під керівнитвом Матері Терези діяло 517 місій в більш ніж 100 державах світу. 



Легендарна священослужительница померла 5 вересня 1997 року, її поховання взяв на себе індійський уряд в знак визнання заслуг перед державою. 





Непріємна правда про Матір Терезу

Мати Тереза народилась у сім’ї заможних албанців – католиків. Її батько Нікола Бояджиу, уродженець Прізрена, затятий албанський націоналіст, входив до підпільної організації, метою якої було «очищення Скопьє від слов’ян – окупантів (маються на увазі македонці, серби, болгари) та приєднання його до Албанії». Ненависть до слов’ян стала причиною насильницької смерті Ніколи у 1919 році - його вбили під час атаки на сербське поселення. Його донька Агнеса успадкувала нелюбов до слов’ян. Про це говорить і той факт, що, коли Матір Тереза офіційно відвідувала Югославію, то завжди спілкувалась тільки через перекладача, хоча вільно володіла сербською мовою (свого часу закінчила сербську гімназію). Також, залишається дивною її поведінка щодо

 рідного міста: коли, в результаті землетрусу 26 липня 1963 року, там загинуло 1070 осіб та опинилося під руїнами до 75% споруд, Агнес Бояджиу відмовилась виділити Скопьє фінансову допомогу від чернечого ордену, але публічно благословила персонал американського військового шпиталю, що знаходився в місті 15 днів. Македонці, до речі, згадують: «Американці п’ять днів монтували шпиталь, п’ять днів робили фотосесію на фоні руїн і п’ять днів демонтували свій табір».Але ж, десятки фото красуються наразі в музеї Скопьє, де відображено, як американці самовіддано допомогають македонцям. 
Однак, очевидці добре пам’ятають, що Скопьє рятували військовослужбовці інженерних військ Радянського Союзу (500 осіб), які пробули там півроку і про що свідчить всього одне фото, тому що військовим не було часу фотогрофуватися… 
Опоненти, такі, як Кристофер Хитченс в своїй книзі «Місіонерська позиція: Матір Тереза в теорії і практиці», розвіює міф про її бездоганну благочесність. 
Автор стверджує – Тереза була знайома з вражаючою кількістю «неприємних особистостей». 


Як приклад, у 1981 році Матір Тереза відвідала Гаїті і дала високу оцінку діяльності очільників держави Дювальє, які проводили карально – поліцейську політику щодо населення країни. 


Також, мандруючи світом, як правий католицький консерватор, лобіювала протизаконність абортів, контрацепції і, навіть, розлучень; вона називала СНІД «справедливою відплатою за неправильну сексуальну поведінку»; зв’язок між перенаселенням і злиднями вона не пов’язувала з плануванням сім’ї і контрацепцією. 
І головне: безкоштовні клініки Терези надавали досить примитивну і безсистемну медичну допомогу,не дивлячись на величезні суми пожертв.







Є свідчення про недостатню допомогу вмираючим: не проводились дослідження щодо діагнозу пацієнтів; вмираючим від онкологічних захворювань не давали ніяких знеболюючих, окрім аспирину; багаторазове використання голок і шприців; навіть, у випадку гострої оперативної потреби у госпіталізації відмовлялось. 
Виправдовуючи таке ставлення, вона казала: 
«Я думаю, що це дуже гарно для бідних прийняти їх долю і розділити страждання разом з Христом. Я думаю, що світові дуже допомогають страждання бідних людей». 
В клініках Матері Терези проводились насильницькі обряди над непритомними пацієнтами ( індусами, мусульманами) по наверненню їх до християнської віри. 

Шановні користувачі! Вашій увазі представлено дві протилежні оцінки діяльності Матері Терези і обидві мають право на існування. Але істину ми пізнаємо тільки з часом 
Переконання, цитати, вислови Матері Терези

Люди бувають нерозумними, нелогічними і егоїстичними — і все ж люби їх!
— Коли ти робиш добро, то люди звинувачуватимуть тебе у особистій користі і самолюбстві — і все ж виявляй доброту!
— Якщо ти досягнув успіху, то може з’явитися багато фальшивих друзів і справжніх ворогів — і все ж досягай успіху!
— Якщо ти чесний і відвертий, то люди обманюватимуть тебе — і все ж будь чесним і відвертим!
— Те, що ти будував роками, може бути зруйнованим в одну мить — і все ж будуй!
— Люди потребують допомоги, але вони згодом дорікатимуть тобі за неї — і все ж допомагай людям!
-Якщо ти досягнув безмежного щастя, тобі будуть заздрити — і все ж будь щасливим!
-Добро, яке ти зробив сьогодні, люди забудуть завтра — і все ж твори добро!
— Ділись з людьми кращим, що в тебе є, і цього ніколи не буде достатньо — і все ж ділись найкращим!

Папа Іоан ІІ


принцеса Діана












Шановні читачі! У вас є можливість залишити коментар, в якому ви висловите своє ставлення до постаті Матері Терези 




Немає коментарів:

Дописати коментар