Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.
29 січня ми відзначаємо День пам’яті Героїв Крут. Це дата бою у двобої російських військ з українськими. На сьогодні політики та історики трактують цю подію як першу російсько-українську війну з грудня 1917 до квітня 1918 року.
В рамках літературно-історичного клубу для юнацтва «Історія в текстах», 28 січня, завідувач бібліотеки ім. М.Т. Рильського Олена ПОКРОВКА разом з вчителем Ліцею№59 Наталією ЯЗЛОВИЦЬКОЮ провели для учасників засідання (ліцеїстів- старшокласників) патріотичну годину «Борці за незалежність під Крутами. Історія в особах».
Присутні отримали інформацію щодо подій під Крутами 29 січня 1918 року, орієнтовану на сучасний погляд українських істориків;
Ознайомились з книгами Володимира ВІННИЧЕНКА «Відродження нації», Юрія СОРОКИ «Сто важливих подій в історії України»;
На заході відбулась демонстрація підготовленого бібліотекою відеоматеріалу «Борці за незалежність під Крутами. Історія в особах» та взяли активну участь в обговоренні проблематики поразки української армії під час Української революції 1917-1921 рр.
На риторичне питання «Бій під Крутами – поразка чи перемога?», -майже одностайно висловилась думка: українці перемогли!
Під час тривоги захід продовжено в укритті
Національно - налаштована молодь зупинила більшовиків, завдяки чому 9 лютого було підписано Брест-Литовський договір. Захисники Києва показали приклади мужності , героїзму, силу духу, коли чинили опір 4000 війську Муравйова.
На сьогодні відомо про долі 40 героїв, які вижили під Крутами і пройшли гідним життєвим шляхом, зумівши самореалізуватись і залишитись вірними українській національній ідеї.
Зокрема, на заході, йшлося про крутянців – ювілярів 2025 року: Аверкія ГОНЧАРЕНКА (народився 22 жовтня 1890 року), командира куреня Першої української військової школи імені Богдана Хмельницького, учасника оборони Бахмача та командувача операції під станцією Крути; Ігоря ЛОСЬКОГО (15.12. 1900), викладача грецько-католицької семинарії во Львові; ФЕДЮКА-ФЕДОРОВИЧА Рудольфа Якова (26 листопада 1900), резервіста канадської армії (1939—1956); Юрія ВОРОНОГО (9 серпня 1895), видатного вченого, доктора медичних наук, професора, засновника трансплантології в Україні.
Історія – це наука дат. Вона охоплює масштабність, узагальнює події та здійснює їх аналіз; робить висновок із певних досліджень у розвитку суспільств. Але історія зберігає інформацію про особистості, завдяки яким вона складається. Тому історію треба знати і розуміти її важливість
Немає коментарів:
Дописати коментар