четвер, 9 червня 2022 р.

«Письменники проти дитячого рабства»

12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею
Незважаючи на те, що багато людей вважають, що рабства більше не існує, близько дев'яти мільйонів дітей у світі перебуває в рабстві. Саме тому 12 червня була обрана як Всесвітній день боротьби з дитячим рабством.
    Поняття дитячого рабства трактується як примусова експлуатація дитини заради чужої вигоди. Рабство було першою з проблем у галузі прав людини, яка викликала серйозну міжнародну стурбованість. Торгівля людьми, рабство та примусова експлуатація дітей завжди були поза площиною прав і основоположних свобод людини. Проблема рабства є надскладною та потребує комплексного підходу до її вирішення. Тому перші Конвенції про дитячу працю були прийняті задовго до Декларації прав дитини ( 1959 рік) та Конвенції ООН про права дитини (1989 рік). Так, наприклад, першу Конвенцію про мінімальний вік приймання дітей на роботу в промисловості (Вашингтон) прийняла в 1919 році Міжнародна організація праці, якою мінімальний вік роботи на промислових підприємствах встановлено 14 років. Далі були схожі Конвенції: про мінімальний вік допуску дітей на роботу в морі (Генуя – 1920 рік); про мінімальний вік допуску дітей до роботи в сільському господарстві (Женева – 1921 рік); про мінімальний вік допуску дітей до роботи на непромислових роботах (Женева – 1921 рік). В основному йшлося про допуск до роботи дітей віком від 12 років.Дитяча праця існує в усіх країнах - будь то в розвинених, що розвиваються, або в країнах з перехідною економікою. Нагальна необхідність захисту дітей від експлуатації привела до розробки Програми дій по ліквідації експлуатації дитячої праці, прийнятої Комісією з прав людини в 1993 році. Відповідно до цієї програми торгівля дітьми, дитяча порнографія, торгівля дитячою порнографією, міжнародна торгівля дітьми в аморальних цілях і утримання в рабстві малолітньої прислуги - все це кваліфікується як міжнародний злочин.

   До поняття дитячого рабства включаються такі категорії як торгівля дітьми, діти-солдати, шлюб з дітьми та домашнє рабство дітей. У світі близько 158 мільйонів дітей змушені працювати, 73 000 - у небезпечних умовах, 1 мільйон дітей працюють на шахтах чи будівельних майданчиках, 9 мільйонів примушені до рабства. Дитяча праця, як один з видів дитячого рабства, як і раніше, найбільш поширена в сільському господарстві. Особливо вразливими в цьому плані є діти із проблемних родин, а також ті підлітки, які ніде не навчаються та не працюють.

  

Україна, на жаль, не є винятком із загального правила. За даними Глобального індексу рабства (Global Slavery Index), у нашій країні понад 286 тисяч людей проживають в умовах рабства. Основними формами експлуатації у сучасному рабстві є не лише примусова праця невільників, а й їхнє використання у секс-індустрії, у військовому конфлікті, у жебракуванні та, найстрашніше, на чорному ринку органів.
Розповсюдилося явище рабства і на українських дітей та підлітків. Отож у Всесвітній день боротьби з дитячим рабством хочемо нагадати нашим громадянам та батькам, що ні за яких умов дитяче рабство не припустиме!!!! Всі вище згадані Конвенції ратифіковані Україною, тому право на захист від усіх форм насильства забезпечується Законом України «Про охорону дитинства», та у разі порушення тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену зокрема, статтею 150 Кримінального кодексу України.
    Бібліотека в межах своїх повноважень і компетенції долучається до боротьби з дитячим рабством в інформаційному полі і пропонує увазі читачів бібліотеки і відвідувачам блогу твори письменників, які в своїй творчості висвітлювали цю проблему.

 

Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра"


Погодьтеся: неоднозначна книга про рабство. З однієї сторони – історія хулігана Гека Фінна, який мандрує вздовж Міссісіпі разом з рабом-втікачем Джимом. Але, на відміну від «Пригод Тома Сойєра», цей роман розглядається як гострий соціальний памплет , в якому письменник намагається довести, що темношкіре населення не гірше за своїх білих сусідів ні з моральної, ні з інтелектуальної точки зору.

 

Маргарет Мітчелл «Звіяні вітром»


Цей роман став головним бестселером 1936 року і приніс письменниці Пулітцерівську премію. Дії в романі відбуваються під час Громадянської війни в США, і письменниця не могла не висвітлити проблеми темношкірого населення.


Бічер – Стоу «Хатинка дядька Тома»

Світове визнання прийшло до ам ериканської письменниціпісля виходу романа «Хатинка дядька Тома», в якому вона вражаюче змалювала нелюдське положення рабів, коли людина стає об’єктом куплі-продажу, а його життя нічого не вартує.
Малик Володимир «Посол Урус – Шайтана»

Гостосюжетний пригодницький історичний роман про визвольну боротьбу українського народу проти іноземних загарбників

Марк Твен « Пригоди Гекльберрі Фінна»


В книзі про пригоди Гекльберрі Фінна письменник порушив дуже важливі питання життя американського суспільства ХІХ століття. Цей роман про справжню дружбу, ціннісні людські якості, волелюбство

Сабатіні Рафаель «Пригоди капітана Блада»

Ім’я Пітера Блада- суцільний жах для купців Семи морів. Хто він, таємничий капітан, якого чутки називають або високопоставленим шукачем пригод або втікачем-каторжником?
На сторінках всіх запропонованих книг лейтмотивом проходить ствердження, що рабство – найжахливіша форма гноблення і приниження і страшна та людина, яка дозволяє це собі

Інформацію за тематикою ви можете отримати за посиланнями:
https://www.livelib.ru/selection/8708-knigi-o-rabstve
https://www.livelib.ru/selection/8708-knigi-o-rabstve
https://krzgromada.gov.ua/news/1618475445/
https://eksmo.ru/selections/5-vazhnykh-knig-o-rabstve-ID15581290/

Немає коментарів:

Дописати коментар