Під час війни кіно у нас знімають нечасто, що вже казати про історичне. Тому справжнє диво, що 5 років тому, на початку лютого 2019 року, у вітчизняний прокат вийшов історичний екшн (так його назвали виробники) «Крути 1918» — про одну з яскравих сторінок історії українського війська.
До цієї дати бібліотека Рильського влаштувала відеопрезентацію «Ворог той самий. Героїзм і трагедія під Крутами». Щоб згадати про самовідданість нашої молоді на зорі Незалежності і водночас уточнити число загиблих вояків. За останніми даними чернігівських істориків, в один день 29 січня 1918 року в бою з окупантами на залізничній станції Крути загинуло від 76 до 83 захисників.
Нагадаю, що пам'ять полеглих при обороні Києва студентів і козаків вперше масово вшанували у 2006 році. Тодішній президент України Віктор ЮЩЕНКО відкрив в селі Крути монумент на честь загиблих, тоді ж влаштували реконструкцію історичного бою.
А у 2019-му режисер Олексій ШАПАРЄВ зняв уже художню версію — за мемуарами сотника армії УНР Аверкія ГОНЧАРЕНКА (1890-1980), колишнього коменданта Бахмача. Сьогодні, коли Україна мобілізувалася проти чергової російської навали, якраз корисно згадати, як колись відбивали атаку переважаючих сил.
Спеціально для фільму Христина Соловій написала пісню «Стежечка» і ще переспівала «Холодно» Святослава ВАКАРЧУКА, популярну в часи Помаранчевої революції 2004 року. А гурт ГАЙДАМАКИ при 20-градусному морозі вийшов на кригу Київського водосховища і записав кліп на пісню «Чорна рілля», яка стала головним саундтреком.
Безкрайній крижаний простір, вважають музиканти, є метафорою чистоти і вічності, куди відійшли душі героїв.
Напередодні річниці презентацію переглянули близько 20 наших постійних читачів, переважно студенти і школярі старших класів.
Немає коментарів:
Дописати коментар