середа, 27 січня 2021 р.

« Тих, що боролись при станції Крути, вовік не забути…»


29 січня - День пам’яті Героїв Крут

 

Вмерли в Новім Заповіті 
З славою святих,- 
На Аскольдовій Могилі 
Поховали їх
Павло Тичина
Сто три роки віддаляє нас від подій 29 січня 1918 роки, коли біля залізничної станції Крути, поблизу села Пам’ятне, за 130 км на північ від Києва відбувся легендарний бій загону київських курсантів і козаків «Вільного козацтва» з підрозділом Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Хоча сили були нерівними – 400 курсантів проти 4000 - тисячної армії, оборонці української державності отримали військову перемогу- наступ ворога було зупинено і організовано відступ, при якому вдалося зруйнувати колії та мости. Чотириденна зупинка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір. 
Після п'ятигодинного бою 27 юнаків потрапили до більшовицького полону, де їх стратили. Загалом, в ім’я ідеї та Батьківщини, загинуло біля 300 осіб.


Ми пам’ятаємо – до Українського Студентського січового куреня входили студенти Українського Національного Київського університету ім. святого Володимира, Академії ім. святих Кирила і Мефодія та гімназисти;
Григарій Піпський
наймолодший з них – чотирнадцятирічний Григорій Піпський зі Старосамбірщині перед розстрілом першим почав співати «Ще не вмерла 
Україна».
Після жорстокого бою під Крутами червона армія заволоділа Дарницею. Муравйов наказав відкрити по Києву вогонь з важких гармат, що перетворило життя киян на пекло.Після пошуків, організованих студентом Королем, загиблих під Крутами, їх тіла, які вдалося знайти, привезли до Києва 17 березня 1918 року: із 28 загиблих, розпізнали лише 18 осіб. Українська Народна Республіка прощалась зі своїми першими Героями, що по-лицарські поклали життя за незалежність Батьківщини.



Поховали Крутянців на дніпровському березі, неподалік могили першого українського князя Аскольда. Болем , тугою, гордістю озивалися в серцях тисяч присутніх слова голови Центральної Ради Михайла Грушевського “Стримайте ваші сльози! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни і Вітчизна збереже про них пам’ять».
Крути – це проміння печалі кожного з нас. Загинули молоді люди, які б могли зробити щось корисне и значуще для України. Але, вони як нове покоління свого часу, вибрали «не тягар непевності, а смолоскип палаючої свободи» і, тим самим, виявилися свідомішими за своїх ровесників та мудрішими за деяких можновладців того періоду.

Шановні наші користувачі, вивчаючи українську історію, не забувайте про своїх національних героїв, серед яких «Ті, що боролись при станції Крути…»


Для детальнішого ознайомлення з подіями «Бою під Крутами», рекомендуємо друковані та електронні матеріали з фонду бібліотеки ім. Т. М. Рильського та ЦБС Голосіївського району:

 Потяги, проходячи повз цю маленьку станцію, стишують хід, а в день, коли сталася трагедія, тривожно сигналять…Немов будять, приспану й присипану порохом забуття за часів СРСР, нашу пам’ять про тих, хто поклав голову на цих полях, захищаючи незалежність молодої Української держави. Передчасно зів’ялий цвіт, юні романтики…       


Малий словник історії України/В. Смолій, С. Кульчицький, О. Майборода та ін.- Київ: Либідь, 1997.- 464с. 
Крути: за ширмою історії (бій, який відбувся 100років тому, став важливим виховним мотивомдля всіх тих, що боролися за українську державність//Пенсійний кур’єр.- 20187.- 26 січня.- С.2 
Крути. Уривок зі споменів: Історія України: особистісний вимір//Наука і суспільство.- 2019.-№1- 2.-с. 28 -34 
Мазепа І. Україна в огні й бурі революції 1917 – 1921рр.-Дніпропетровськ:Січ,2001.- 415с. 
Рубльов О. Українські визвольні змагання, 1917 -1921рр/О. Рубльов та О. Рест.- Київ, 1999 
Сорока Ю.В. Бій під Крутами/Ю. В. Сорока.-Київ: Золоті Ворота, 2013.- 120с. 
Яворський І. Їхній перший бій. Останній бій(Крути0//Урядовий кур’єр.- 2018.- 27 січня.- с.3 
https://uk.wikipedia.org/wiki/ 

 При написанні статті використано книжкові, періодичні видання 

Малий словник історії України/В. Смолій, С. Кульчицький, О. Майборода та ін.- Київ: Либідь, 1997.- 464с. 
Сорока Ю.В. Бій під Крутами/Ю. В. Сорока.-Київ: Золоті Ворота, 2013.- 120с. 
Бій під Крутами не завершення: в Україні зняли історичний екшн, який спонукатиме суспільство засвоїти помилки минулого і не повторювати їх//Урядовий кур’єр.- 2018.- 27 січня.- с.1 
Україна: незалежність здобута і втрачена: до 100 – річчя подій української революції 1917 -1921рр.:рекомендаційний список літератур Укладач О. Афійчук – Нікітіна; від. за випуск Л. Кобилко .- Київ: ЦРБ ім. М. О. Некрасова, 2017 

Немає коментарів:

Дописати коментар