середу, 31 січня 2024 р.

СТУДЕНТИ СЛУХАЛИ «ГАЙДАМАКІВ» І ПОРІВНЮВАЛИ РЕКОНСТРУКЦІЇ ЛЕГЕНДАРНОГО БОЮ (до 5-ї річниці першого українського істерну)

 


Під час війни кіно у нас знімають нечасто, що вже казати про історичне. Тому справжнє диво, що 5 років тому, на початку лютого 2019 року, у вітчизняний прокат вийшов історичний екшн (так його назвали виробники) «Крути 1918» — про одну з яскравих сторінок історії українського війська.

До цієї дати бібліотека Рильського влаштувала відеопрезентацію «Ворог той самий. Героїзм і трагедія під Крутами». Щоб згадати про самовідданість нашої молоді на зорі Незалежності і водночас уточнити число загиблих вояків. За останніми даними чернігівських істориків, в один день 29 січня 1918 року в бою з окупантами на залізничній станції Крути загинуло від 76 до 83 захисників.




Нагадаю, що пам'ять полеглих при обороні Києва студентів і козаків вперше масово вшанували у 2006 році. Тодішній президент України Віктор ЮЩЕНКО відкрив в селі Крути монумент на честь загиблих, тоді ж влаштували реконструкцію історичного бою.

А у 2019-му режисер Олексій ШАПАРЄВ зняв уже художню версію — за мемуарами сотника армії УНР Аверкія ГОНЧАРЕНКА (1890-1980), колишнього коменданта Бахмача. Сьогодні, коли Україна мобілізувалася проти чергової російської навали, якраз корисно згадати, як колись відбивали атаку переважаючих сил.

Стрічку зробила молодь для молодих, тому на екрані багато Києва, зброї і музики.

Спеціально для фільму Христина Соловій написала пісню «Стежечка» і ще переспівала «Холодно» Святослава ВАКАРЧУКА, популярну в часи Помаранчевої революції 2004 року. А гурт ГАЙДАМАКИ при 20-градусному морозі вийшов на кригу Київського водосховища і записав кліп на пісню «Чорна рілля», яка стала головним саундтреком.

Безкрайній крижаний простір, вважають музиканти, є метафорою чистоти і вічності, куди відійшли душі героїв.


Напередодні річниці презентацію переглянули близько 20 наших постійних читачів, переважно студенти і школярі старших класів.


Немає коментарів:

Дописати коментар