26 березня – День Національної гвардії України
Професійне свято військових правоохоронців до 2015 року відзначалося як День внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. Після перейменування внутрішніх військ у Національну гвардію свято відзначається 26 березня.
Національна гвардія - особливе військове формування , до складу якого відносяться бригади та полки оперативного призначення й охорони громадського порядку, полки охорони важливих державних об'єктів та інші підрозділи.
Службовці Нацгвардії виконують завдання по протидії злочинності, здійснюють охорону важливих об’єктів, дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, конвоювання, екстрадицію та охорону підсудних, забезпечують мир, спокій, безпеку, громадський порядок на всій території країни, беруть участь у ліквідації наслідків стихійних лих, забезпеченні карантинних заходів, захищають країну в війні з Росією (24.02.2022).
З 2017 року Національна гвардія є членом Асоціації сил жандармерії й поліції країн Європи та Середземномор’я.Народження Національної гвардії України: перший крок до створення Національних Збройних сил України
У відповідь на серпневий 1991 року путч у Москві Львівський громадський Комітет за відродження Української Національної Армії (УНА) у м.Львові проголосив створення Національної гвардії України та розпочав запис добровольців. 27 серпня 1991року у складі Комітету було створено Тимчасовий штаб з формування НГУ.
Указом Президії Верховної Ради України від 30 серпня 1991 року внутрішні війська МВС СРСР, які дислокувалися на території України, підпорядковано МВС України. Створення Національної гвардії України мало велике значення для піднесення патріотичного і бойового духу українців не тільки в Україні, але й за її межами. На адресу Комітету щодня приходили десятки листів від військовослужбовців Радянської армії – українців за походженням з усіх куточків колишнього СРСР, які бажали перейти на службу в Україну до НГУ. Справа набула й значного міжнародного розголосу.
У західних областях розпочалося формування підрозділів НГУ. Події в Західній Україні підштовхнули Верховну Раду України до прискорення процесу прийняття пакету законів з військових питань. Для проведення організаційної роботи було створено спеціальну комісію, до якої увійшли офіцери Збройних сил та Внутрішніх військ.
Основними завданнями Національної гвардії були: захист конституційного ладу України, цілісності її території від спроб змінити їх насильницьким шляхом; участь у підтриманні режиму надзвичайного стану в порядку, передбаченому законодавством України; участь у ліквідації аварій, катастроф та стихійного лиха; формування в особливий період частин для охорони і оборони найбільш важливих державних об’єктів; надання допомоги прикордонним військам у затриманні порушників державного кордону України силами частин, дислокованих у прикордонних районах; участь у бойових діях по відбиттю нападу ззовні та захисту безпеки України.
Безпосереднє керівництво Національною гвардією здійснював командувач, який призначався Верховною Радою України за поданням Президента України строком на 5 років.
З перших днів існування НГУ йшло відродження та становлення нових військових національних традицій. На прийнятті присяги були присутні священники різних конфесій, представники громадських патріотичних організацій, які вручали книги та інші необхідні для духовного зростання вояків подарунки, виконувалися українські військові патріотичні пісні. У першу річницю незалежності національні гвардійці брали участь у парадах і маніфестаціях у багатьох містах України. Коли вулицями давнього Львова йшли стрункі колони гвардійців у новій формі, тисячі людей зустрічали їх оплесками. На початок 1992 року Національна гвардія дислокувалася на території 12 областей України, загальна чисельність становила 16 671 військовослужбовець, а на кінець 1992 року – вже 25-30 тисяч осіб.
ВІДРОДЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року Національна гвардія України була вiдновлена (відповідно до закону України "Про Національну Гвардію України" від 12 березня 2014 року) під час напруженої ситуації в АР Крим і східних регіонах України. Порушення цілісності України та Кримська криза істотним чином вплинули на позицію влади щодо національної гвардії: у зв'язку з надзвичайністю подій, що розгортались в Україні.
Підрозділи, сформовані два роки тому із самооборони Майдану, козаків та "Правого сектору", присягнули Батьківщнині і пообіцяли захищати українську націю. Що стосується Нацгвардії, то у 2014-му до її складу йшли ті, хто хотів захищати країну: жінки, чоловіки різного віку. Це були перші добровольчі батальйони. До квітня 2015 року велися активні бойові дії. Потрібні були добровольці. Армія ще була слабка.
Сучасна Національна гвардія України - підрозділ, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України та має правоохороні функції. До її складу увійшли внутрішні війська України, добровольці і патріоти, що стали на захист народу та державності України в один з найважчих моментів у новітній історії країни, посягань на її цілісність й суверенітет. Тільки з 2014 року під час АТО Національна гвардія втратила загиблими 230 воїнів, 914 нацгвардійців отримали поранення, 13 зниклими безвісти.З початком повномасштабної війни з Росією разом з усіма структурами сил безпеки та оборони Національна гвардія України виконує свої завдання на рубежах оборони держави. Гвардійці беруть участь у бойових діях по захисту державного кордону, у забезпеченні оборони населених пунктів та в гарантуванні правопорядку в районах відповідальності. Без сумніву, нацгвардійці здобули повагу та вдячність всього українського народу. Низький уклін та вічна пам’ять бійцям, які віддали своє життя заради нашої Батьківщини. Про подвиг кожного із них завжди пам’ятатимемо.Нехай любов до рідної землі та людська вдячність надають наснаги у нелегкій та відповідальній справі – служінню Україні.
Інформаційний дайджест підготувала завідувач, бібліотеки Олена Покровка
Використаний інтеренет ресурс: https://pol.dcz.gov.ua/anonspodiya/26-bereznya-den-nacionalnoyi-gvardiyi-ukrayiny
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%
http://pmu.dp.ua/images/pdf/nacgvardia.pdf
D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%9D%D0%B0%D1%86%D1%96%
https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=468&year=2023
https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3223909-z-pocatku-rosijskoi-agresii-na-shodi-ukraini-zaginuli-230-nacgvardijciv.html
Немає коментарів:
Дописати коментар