четвер, 26 січня 2023 р.

29 січня – День пам’яті героїв Крут


«Ви сміло виступили в бій…
В душі не було молодій
Ані вагання, ні покори!»

  


Події Першої світової війни , Української революції 1917 - 1922 років, інші події , що переживала Україна у ХХ столітті, оповив серпанок історії, але знов і знов ми вертаємось до Крут і задаємось питанням ЩО САМЕ сталося біля залізничної станції Крути того січневого дня і ЧОМУ це сталося?
До 105 –річниці Дня Пам’яті Героїв Крут у читальній залі бібліотеки 25 січня відбулась година вшанування
«Ви сміло виступили в бій…В душі не було молодій ані вагання, ні покори!», на якій згадувались київські студенти й учні, полеглі за незалежність Вітчизни, в боях з більшовиками на чолі з колишнім царським жандармом Муравйовим.
Поет Микола Луків закарбував подвиг юних воїнів:

                         Ще юнаки, ще майже діти,

А навкруги і смерть, і кров.
«На порох стерти, перебити!»-
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей – не перемогти


Ірина Рябикіна та бібліотекар Тетяна Кульчицька
      

читач Андрій Муха та бібліотекар Тетяна Кульчицька




Бібліотекар Тетяна Кульчицька організувала подорож за книгами Юрія Сороки «Бій під Крутами» та Костянтина Тура – Коновалова «Крути 1918», в яких йдеться мова про хронологію повстання на заводі «Арсенал», нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами погано озброєних, непідготовлених українських юнкерів, студентів, гімназистів, що обороняли підступи до Києва, захищаючи свободу молодої української держави та полягли на полі бою, або були закатовані після бою у самому місті. Наймолодший Григорій Пипський перед смертю заспівав «Ще не вмерла Україна».У Крутах серед поля височіє курган, насипаний за стародавньою традицією на честь героїв. На горі хрест та плита з епітафією: «Тут береже Україна вічний сон молодих своїх синів, які загинули в борні за її волю»…
Павло Тичина в одному із своїх віршів, написаного відразу після трагедії, сумує:

На Аскольдовій могилі поховали їх-
Тридцять мучнів – українців славних, молодих…
На Аскольдовій могилі український цвіт!
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ…
Минуло більше сторіччя після бою під Крутами, але подвигу самовідданості хлопців немає забуття, і саме цей подвиг є взірцем для сучасного покоління захисників Батьківщини


Немає коментарів:

Дописати коментар