«Маобітський зошит» Муси Джаліля»
15 лютого - 115 років від дня народження Муси Джаліля (1906-1944), татарського поета, журналіста, військового кореспондента
Вони з дітьми погнали матерів
І яму рити змусили, а самі
Вони стояли, купка дикунів,
І хрипкими сміялись голосами
Муса Джаліль
Поет народився в Оренбурзькій області в татарській родині. Закінчив медресе (мусульманський навчальний заклад) «Хусаінія» в Оренбурзі; освіту продовжив в МГУ, де навчався на літературному відділенні. Після закінчення ВУЗу працював редактором журналів для дітей. Друкуватися Джаліль почав у 1919 році, а першу його збірку опублікували в 1925 році («Ми йдемо»).Через десять років було видано ще дві збірки поета.
Ще Муса Джаліль відомий як перекладач творів Шевченка.
У роки Другої Світової війни Муса Джаліль став військовим кореспондентом. У 1943 році був написаний вірш «Варворство» - поетичний документ злочинів нацистів. Після тяжкого поранення попав до полону. Щоб відвести від себе підозру і допомогти підпільній групі, вступив до німецького легіону, який існував з метою заохочення націоналізму корінних народів окупованих територій.
Після викриття перебував у концтаборі Шпандау і страчений.
У Радянському Союзі деякий час вважався поплічником фашистів. Згодом, справу поета було переглянута.
Шануючи пам’ять героїв Другої Світової війни, наша бібліотека підготувала з 12 по 16 лютого до ювілею письменника виставку – персоналію «Маобітський зошит» Муси Джаліля».
До цієї збірки увійшли вірші із двох блокнотів, написані перед загибеллю, що є своєрідним свідоцтвом і заповітом усьому людству.
Немає коментарів:
Дописати коментар