22—23 лютого 1992 року відбувся візит генерального секретаря НАТО М. Вернера до Києва, який офіційно запросив Україну до участі в РПАС (членом цієї організації Україна стала 10 березня 1992 року), а 8 липня 1992 року Президент України Леонід Кравчук відвідав штаб-квартиру Альянсу в Брюсселі. Важливою подією у розвитку відносин між Україною і НАТО стало відкриття у вересні 1992 року Посольства України в Брюсселі, яке було сполучною ланкою в контактах між нашою державою та НАТО.
Прихильники вступу до НАТО відстоюють думку, що у 1993 році була закладена політико-правова база відносин Україна-НАТО. При цьому вони посилаються на документ «Основні напрями зовнішньої політики України», ухвалений постановою Верховної Ради України 2 липня 1993 року. У документі, зокрема, зазначено:
«В умовах зникнення блокового протистояння а Європі пріоритетного значення набуває проблема створення загальноєвропейської структури безпеки на базі чинних міжнародних інститутів, таких як НБСЄЄ, РПАС, НАТО, ЗЄС. Безпосереднє та повне членство України в такій структурі створюватиме необхідні зовнішні гарантії її національної безпеки»…
Україна стала єдиною країною – партнером НАТО, що бере участь у всіх основних поточних миротворчих місіях під її егідою. Українські миротворці були залучені до виконання завдань у складі Міжнародних сил безпеки в Косові, Тренувальної місії НАТО в Іраку,
міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ). Україна – учасниця антитерористичної операції НАТО «Активні зусилля».
міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ). Україна – учасниця антитерористичної операції НАТО «Активні зусилля».
Майбутнє: Україна - НАТО
Важливою на сьогодні є Річна національна програма (РНП) «Україна – НАТО на 2020 рік» , яку 26 травня підписав Президент Володимир Зеленський.
РНП визначає стратегічну мету реформ, цілі та пріоритетні завдання в межах реалізації політики євроатлантичної інтеграції України.
Цей системний документ, спрямований на планомірну реалізацію закріпленого Конституцією України стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору.
Приділяється особлива увага питанням досягнення відповідності критеріям членства в НАТО, переведення сектору безпеки та оборони України на відповідні стандарти, зміцнення демократичного цивільного контролю.
Приділяється особлива увага питанням досягнення відповідності критеріям членства в НАТО, переведення сектору безпеки та оборони України на відповідні стандарти, зміцнення демократичного цивільного контролю.
Головний акцент у програмі зроблено на зусилля держави забезпечити безпеку й добробут кожного громадянина як ключового суб’єкту національної безпеки.
Реалізація реформ у різних сферах, передбачених РНП, має ще більше наблизити Україну до Альянсу.
У свою чергу, Міністри закордонних справ Північноатлантичного Альянсу, які провели у травні телеконференцію з Брюсселем, погодили заходи з подальшого поглиблення партнерства з Україною і Грузією.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, зокрема, зазначив:
«Ми вирішили поглибити наше партнерство з Україною і Грузією, включаючи проведення навчань у стратегічному регіоні Чорного моря, спільну роботу з протидії гібридним загрозам, а також докласти зусилля для обміну даними авіаційних радарів, що зробить повітряний простір більш безпечним для всіх»
Сподіваємось, ця співпраця буде плідною і корисною для України
Немає коментарів:
Дописати коментар