пʼятниця, 4 квітня 2025 р.

«ПОВСТАННЯ В БУХЕНВАЛЬДІ»


Щороку 11 квітня за ініціативою ООН світ відзначає пам’ятну дату — Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів, щоб вшанувати пам’ять мільйонів людей, які стали жертвами нацистського режиму під час Другої світової війни.

Цей день є нагадуванням про страшні злочини проти людяності, важливість об’єднання в боротьбі за гідність та свободу кожної людини, незалежно від її раси, релігії чи національності

Запрошуємо переглянути інформаційний дайджест «ПОВСТАННЯ В БУХЕНВАЛЬДІ» 


         

вівторок, 1 квітня 2025 р.

2 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИТЯЧОЇ КНИГИ

 



31 березня, напередодні свята дитячої книги й Дня народження датського письменника-казкаря АНДЕРСЕНА (1805-1875), в бібліотеці відбувся День дитячої книги.




В рамках проєкту Книга-Кіно було підготовлено "Подорож через Книгу до Кіно": юні читачі переглянули флешбук (відеоролик підготовлений завідувачем відділу обслуговування Чернявською О.В.) на казку АНДЕРСЕНА "Дюймовочка" й відповідно було проведено презентацію цієї казки, адже 2025 року - 190-річний ювілей з часу її написання.


                        





Провідний бібліотекар Людмила ЛЕВАНЮК підготувала літературну хвилинку щодо цікавих й маловідомих фактів із біографії великого казкаря й ознайомила юних читачів з книжковими новинками, які поповнили цьогоріч фонд дитячого відділу.


           

Що юні читачі мають знати про АНДЕРСЕНА?
Ганс Християн Андерсен – датський казкар, романіст, поет і драматург народився в Данії, містечко Оденс на острові Фюн, в родині бідного кравця і прачки.

Батько, незважаючи на свій фах, був людиною начитаною і свою любов до книг зумів передати і Гансу. Від матері почув чимало народних переказів і пісень. Після смерті батька 11-річному Гансу довелося працювати, щоб допомогти матері.

14 – річний Андерсен залишає Оденс і їде до Копенгагену і стає актором Королівського театру.

У 1829 році Андерсен написав фантастичне оповідання «Піша подорож від каналу Холмер до східного краю Амагер», яке принесло письменникові популярність.

Письменник був одержимий подорожами: в цілому він подорожував 10 років (29 великих подорожей), познайомився з багатьма письменниками і діячами мистецтв: з Генріхом Гейне, у Римі – з відомим тоді скульптором Торвальденом; в Англії потоваришував із Діккенсом, з яким довго листувався; у Франції зблизився з Гюго, познайомився з Оноре де Бальзаком і Олександром Дюма. Письменник дуже вдало випробує себе в жанрі дорожніх нотаток. Але справжній успіх йому принесли казки. У цьому жанрі найповніше виявився талант Андерсена.

Вперше збірка «Казки»  була опублікована 1835 році. До  неї увійшла авторська казка «Дюймовочка», якій в цьому році виповнилося 190 років. 
В 1840 році побачила світ ще одна збірка казок «Книга з картинками без картинок». 
Взагалі казки Андерсена перекладені більше ніж 150 мовами світу, вони стали основою для численних екранізацій, мультфільмів, театральних постановок, балетів тощо. 
Українською мовою вперше переклав «Дюймовочку» М.Старицький, де ім’я головної героїні було від старого українського слова цаль (позначення дюйму).
 М.Грінченко у своєму перекладі назвала її Мизинечкою. 
А О.Іваненко переклала цю назву як Дюймовочка.

Казки Ганса Християна Андерсена неймовірно цікаві, повчальні, добрі і веселі, а іноді сумні. Діти всього світу зачитуються ними.

2 квітня в день народження Андерсена у всьому світі відзначається Міжнародний день дитячої книг. З 1956 року присуджується Золота медаль Ганса Християна Андерсена – це найвища міжнародна нагорода в сучасній літературі.

У Копенгагені на площі Андерсена встановлено пам’ятник Великому Казкарю, який був установлений ще за життя письменника.
Запрошуємо юних читачів до бібліотеки на читання казок Андерсена!

.